See Toivanen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toivo",
"3": "nen",
"t1": "hope"
},
"expansion": "toivo (“hope”) + -nen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Old eastern Finnish surname from an ancient personal name or nickname related to toivo (“hope”) + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toivanen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivaseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toivanen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toivanen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toiva",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname transferred from the nickname"
],
"id": "en-Toivanen-fi-name-veRNaEHb",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"related": [
{
"word": "Toivo"
},
{
"word": "Toivonen"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯ʋɑnen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯ʋɑ̝ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-oiʋɑnen"
}
],
"word": "Toivanen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toivo",
"3": "nen",
"t1": "hope"
},
"expansion": "toivo (“hope”) + -nen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Old eastern Finnish surname from an ancient personal name or nickname related to toivo (“hope”) + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toivanen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivaseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivasettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toivanen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toivanen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toiva",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"word": "Toivo"
},
{
"word": "Toivonen"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish surnames from nicknames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oiʋɑnen",
"Rhymes:Finnish/oiʋɑnen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname transferred from the nickname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯ʋɑnen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯ʋɑ̝ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-oiʋɑnen"
}
],
"word": "Toivanen"
}
Download raw JSONL data for Toivanen meaning in All languages combined (20.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toivanen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toivanen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.